Az europai iskolagyümölcs-program

Szavazás

Az iskolagyümölcs-program keretein belül, jó lenne ha a felsősök is részesülhetnének az almából?
 


Designed by:

Iskolagyümölcs program 2009/2010 PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Administrator   
2010. január 14. csütörtök, 08:49

Program bemutatása

A 2009/2010-es tanévtől európai uniós szinten is elindul az iskolagyümölcs-program, amelyhez a 27 EU-tagállam közül 24 csatlakozott, köztük hazánk, Magyarország is. Brüsszel reményei szerint a rendszer segíthet a diákok egészségesebb étrendre nevelésében és abban, hogy minél kevesebb gyerek legyen túlsúlyos. Jelenleg 22 millióra becsülik a túlsúlyos iskolások számát az EU-ban, közülük több mint 5 millióan minősülnek elhízottnak, és ez a létszám várhatóan minden évben négyszázezerrel fog emelkedni. Az egészségesebb táplálkozás nagymértékben segíthet a probléma megoldásában.
Az iskolaprogram előnyös hatását növelni lehet, ha a gyümölcsosztást olyan tudatosító és oktatási intézkedések kísérik, amelyekből a gyermekek megtudhatják, miért fontos helyes táplálkozási szokásokat kialakítani. Az iskolagyümölcs-program célja, hogy helyes étkezési szokások kialakítására ösztönözze a fiatalokat, ők ugyanis a tanulmányok szerint többnyire később is kitartanak e szokások mellett.

A program célja:

Az általános iskolák 1-4. évfolyamos tanulóival megkedveltesse a gyümölcsök fogyasztását, ezáltal hosszú távon emelje a korosztály gyümölcsfogyasztását, így hozzájáruljon az egészséges táplálkozási szokások kialakulásához, valamint a túlsúlyosság és az elhízás elleni küzdelemhez.

A program kedvezményezettjei:

A közoktatási törvény 20. § (1) bekezdés b) pontja és (2) bekezdése szerinti általános iskola 1-4. évfolyamán tanuló gyermekek.

A program időtartama:

Legalább három hónap.

A program tartalma:

Legalább heti 2 db, de legfeljebb foglalkozási naponként 1 db I. osztályú étkezési alma tanulónként (térítésmentesen), valamint a gyümölcs- és zöldségágazatot és/vagy az egészséges étkezési szokásokat érintı ismeretek fejlesztése érdekében végrehajtott kísérı intézkedés.
Támogatás mértéke:
40 Ft minden egyes kiosztott alma után (a beszállító veheti igénybe).

Feladatok

Közoktatási intézmény:
- Megállapodás megkötése a beszállítóval.
- Az alma átvétele, átmeneti tárolása a tanulóknak való kiosztásig.
- Az alma kiosztása a tanulóknak.
- Legalább egy kísérő intézkedés végrehajtása (önállóan vagy a beszállítóval közösen).
- Adminisztráció (a programban résztvevő, valamint a kísérő intézkedésben résztvevő tanulók számáról és a kiosztott alma mennyiségéről).
Beszállító:
Megállapodás megkötése; a programban való részvétel Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) általi jóváhagyásával kapcsolatos feladatok; az alma kiszállítása és átadása a közoktatási intézménynek (legalább heti egyszeri szállítás); közreműködés legalább egy kísérı intézkedés végrehajtásában; kommunikáció
(plakát), adminisztráció; támogatással kapcsolatos feladatok.

Határidők:

A program kezdete:
- leghamarabb 2010. január 4.
- legkésőbb 2010. április 15.
A program vége:
- legkésőbb 2010. június 30.
A megállapodások megkötése:
- legkésőbb 2009. október 30.

Lehetséges kísérő intézkedések

a) Iskolagyümölcs-honlap
b) Tanulmányutak (tanulók részére)
c) Iskolakert
d) Oktatási segédanyag készítése/készíttetése és annak alkalmazása (egészséges étkezési szokások)
e) Oktatás (gyümölcs- és zöldségágazat, egészséges étkezési szokások)
f) Továbbképzés pedagógusok részére (gyümölcs- és zöldségágazat, egészséges étkezési szokások)
g) Jutalmak (apró ajándékok, pl. matricák, kitőzık, írószerek, uzsonnás doboz, stb.)
Módosítás dátuma: 2011. június 07. kedd, 07:01